Neodur® CM to hybrydowy, trójskładnikowy system poliuretanowo cementowy, za pomocą którego można uzyskać warstwę od 3 do 6 mm grubości. Dzięki swojej budowie zapewnia szeroki zakres stosowania na posadzkach w różnych gałęziach przemysłu, m.in. spożywczym, chemicznym, a także na parkingach czy w garażach. Nadaje się także do stosowania jako warstwa wyrównująca pod systemy żywiczne.
Neodur® CM – właściwości:
- Wiele możliwych zastosowań: Neodur® CM świetnie nadaje się do zastosowania na posadzkach m.in. na parkingach, w garażach klasycznych oraz podziemnych, w przemyśle spożywczym, laboratoriach, chłodniach, a także miejscach, gdzie wymagana jest doskonała odporność mechaniczna i chemiczna.
- Szybkość aplikacji: pełne utwardzenie następuje już po 4 dniach.
- Uniwersalność: Neodur® CM można stosować w szerokim przedziale temperatur, jest odporny na szoki termiczne i obciążenie wilgocią do +80C. Dodatkowo produkt świetnie wiąże się z betonem i ma doskonałe właściwości samopoziomujące, a także właściwości antypoślizgowe co zwiększa komfort użytkowania. Produkt Neodur® CM można także stosować na podłożach o dużej zawartości wilgoci (np. świeży beton przynajmniej po 14 dniach od wylania).
- Ekologia: produkt Neodur® CM ma praktycznie zerową zawartość związków lotnych (0 VOC), a także ograniczoną zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Dzięki temu preparat staje się niemalże bezwonny, co jest przyjazne nie tylko dla osoby aplikującej produkt, ale także dla środowiska.
- Czystość: Dzięki gładkiemu wykończeniu posadzka jest łatwa do utrzymania w czystości. Dodatkowo przy grubości systemu 6 mm Neodur® CM jest odporny na czyszczenie parą, co dodatkowo ułatwia i przyspiesza czyszczenie.
- Kluczowa dokumentacja: zgodny z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 10/2011.
Przygotowanie podłoża
1. Wymagania betonu:
- Klasa minimum C20/25, wytrzymałość na rozciąganie ≥1,5 MPa.
- Utwardzony minimum 28 dni ze wszystkimi niezbędnymi środkami podczas procesu utwardzania.
- Powierzchnia powinna być ciągła (bez pęknięć, dużych nierówności), jednocześnie delikatnie chropowata, aby zwiększyć przyczepność podłoża betonowego.
- Podłoże betonowego powinno być zabezpieczone przed podnoszeniem się wilgoci, a także czyste. Wszystkie oleje, smary, chemikalia, a także niezwiązane fragmenty betonu powinny zostać uprzednio usunięte.
- Ubytki i pęknięcia można naprawić przy użyciu m.in. Epoxol® Putty.
2. Gruntowanie:
- W celu uzyskania odpowiedniej stabilności podłoża i stworzenia odpowiednich warunków pod kolejną warstwę samopoziomującą zaleca się zastosowanie gruntu Acqua Primer (alternatywnie inne grunty epoksydowe, które znajdują się w karcie technicznej) a następnie zasypanie piaskiem kwarcowym o granulacji 0,4 – 0,8 mm.
- Nadmiar piasku należy usunąć poprzez odkurzenie go po wyschnięciu.
- W przypadku bardziej chłonnych podłoży może być konieczne zastosowanie większej ilości gruntu, aby odpowiednio przygotować podłoże.
3. Instrukcje końcowe:
- Należy sprawdzić, czy przygotowana powierzchnia spełnia powyższe wymagania pod względem czystości, chropowatości i wilgotności.
- Konieczne jest stosowanie się do szczegółowych instrukcji zawartych w karcie technicznej produktu Neodur® CM.
- Przed zastosowaniem na powierzchni betonu powinno się przygotować bruzdy kotwiące, w celu uniknięcia zwijania się zaprawy. Należy je umieścić w odległości 7-8 cm od wszystkich wolnych krawędzi, m.in. od istniejących spoin, podstaw słupów, ścian obwodowych, kanałów odwadniających, progów drzwi, wokół podstaw maszyn itp. Zaleca się, aby głębokość i szerokość „bruzdy kotwiącej” była dwukrotnością grubości posadzki, która ma zostać pokryta warstwą szpachlową z Neodur® CM.
- Nie należy nakładać produktu Neodur® CM, jeśli występuje duża wilgoć lub jest znaczne prawdopodobieństwo, że wilgoć wystąpi w najbliższych godzinach. Po aplikacji należy produkt zabezpieczyć przed wilgocią na minimum 24 godziny, a także zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia, aby ograniczyć jej gromadzenie się.
Przygotowanie masy Neodur® CM:
- Produkt Neodur® CM dostarczana jest w zestawach 35,6 kg (składnik A + B + C).
- Składnik A należy rozmieszać mieszadłem wolnoobrotowym przez około minutę, aby nie napowietrzyć produktu.
- Należy dodać odpowiednią ilość pigmentów Neotex® Neodur NCM, do uzyskania docelowego odcienia, a następnie ponownie dokładnie wymieszać produkt przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego przez około minutę, do uzyskania jednolitej barwy.
- Uzyskaną mieszaninę (składnik A + pigmenty) należy przenieść do pojemnika o pojemności minimum 22 litrów, a następnie dodać składnik B w odpowiedniej proporcji wg. Karty technicznej. Całość dokładnie wymieszać przez około minutę mieszadłem wolnoobrotowym, aż mieszanina stanie się jednorodna.
- W kolejnym kroku należy stopniowo dodawać składnik C i cały czas mieszać przy użyciu mieszadła wolnoobrotowego. Po dodaniu całości składnika C całość mieszać jeszcze przez 3 minuty do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Okresowo, z boków i dna pojemnika, można pacą/szpachelką zebrać nierozmieszaną zawartość, w celu dokładniejszego rozmieszania mieszadłem wolnoobrotowym.
Aplikacja Neodur® CM:
Uprzednio przygotowany Neodur® CM wylewa się na przygotowane podłoże i rozprowadza przy użyciu pacy z zębami w jednej warstwie o grubości od 3 do 6 mm. Po rozłożeniu całości masy należy ją odpowietrzyć wałkiem z kolcami, aby uwolnić powietrze, które mogło się znaleźć w preparacie. Pozwoli to uniknąć późniejszych niedoskonałości posadzki. Warto też zaopatrzyć się w buty z kolcami, aby swobodnie poruszać się po posadzce w trakcie procesu aplikacji.