Na przykładzie dachu krytego trapezową blachą aluminiową przedstawimy jak wykonać szczelną membranę zapobiegającą jego przeciekaniu.

Jak widać dach był w kiepskim stanie. Został załatany pasami papy, która źle przylegała i nie spowodowała uszczelnienia. Dach przeciekał również przy łącznikach mechanicznych, obróbkach blacharskich oraz kominkach wentylacyjnych.

img_2477

Dach przed renowacją.

img_2479
img_2480

Wymiana takiego dachu to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Aby tego uniknąć zaproponowaliśmy system oparty o wodoszczelną membranę Neoroof.

Neoroof to wodorozcieńczalna farba elastomerowa dzięki której możemy stworzyć na dachu wodoszczelną membranę bez żadnych łączeń, które potencjalnie mogłyby przeciekać. Farbę rozprowadza się przy pomocy pędzla, wałka lub natrysku.

Krok pierwszy to przygotowanie podłoża przez jego dokładne umycie. Jest to bardzo istotne, gdyż wszelkie zabrudzenia pozostawione na powierzchni mogą pogorszyć przyczepność i trwałość powłoki. Dobre przygotowanie podłoża to zawsze połowa sukcesu przy jakimkolwiek malowaniu.

Do mycia podłoży metalowych polecamy skoncentrowany środek myjący Emulsol RN-1. Rozcieńcza się go z wodą do stężenia 2-3%. Najlepiej jest zmyć dach pod ciśnieniem. Z 1l preparatu umyjemy do 100m2 dachu! Następnie spłukujemy dach samą wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

Kolejnym krokiem jest nałożenie odpowiedniego podkładu. W przypadku blachy aluminiowej dobrą przyczepność powłoki nawierzchniowej zapewni nam warstwa produktu Wash Primer W. Jest to jednoskładnikowy, wodorozcieńczalny podkład charakteryzujący się doskonałą przyczepność do aluminium oraz ocynku. Należy go rozcieńczyć, dodając 15-20% wody i rozprowadzić przy pomocy wałka. Zużycie teoretyczne wynosi 95-115 ml/m2.

Na powierzchnię papy stosujemy podkład Revinex. Ustabilizuje on posypkę na papie oraz zapewni dobrą przyczepność farbie nawierzchniowej. Produkt rozcieńcza się z wodą w stosunku 1 część Revinexu : 4 części wody. Zużycie teoretyczne po rozcieńczeniu wynosi 0,08 kg/m2.

Elastomerowa powłoka Neoroof

Neoroof

Emulsol RN-1 Koncentrat Odtłuszczający

Emulsol RN-1

Revinex Preparat Uniwersalny

Revinex

Wash Primer W Grunt Odcinający Stabilizujący

Wash Primer W

img_3001

Papa zagruntowana Revinexem.

img_2999

Blacha aluminiowa zagruntowana Wash Primerem W (kolor żółty).

Na prezentowanym dachu kolejnym krokiem było wypełnienie wszelkich ubytków/szczelin elastyczną masą akrylową Jointex.

Następnie przechodzimy do warstwy końcowej czyli powłoki Neoroof. W przypadku opisywanego dachu zastosowane zostały 3 warstwy Neoroofu z siatką wzmacniającą Neotextile. System ten stosujemy na dachach, które przeciekają i są na nich widoczne szczeliny oraz, gdy inwestorowi zależy na jak najdłuższej trwałości powłoki. Jeśli na dachu nie występują widoczne spękania i nie ma potrzeby mostkowania różnych materiałów to można nałożyć 1 warstwę gruntu + 2 warstwy Neoroofu.

W przypadku stosowania z siatką wzmacniającą nakładamy najpierw jedną warstwę, następnie „na mokro” wklejamy siatkę i zamalowujemy ją od razu drugą warstwą, którą najlepiej jest aplikować prostopadle do pierwszej. Bardzo ważne jest, aby pod siatką nie zamknąć żadnych pęcherzyków powietrza – przy wyższych temperaturach powietrze będzie się rozprężać i może uszkodzić powłokę. Trzecią warstwę aplikujemy po wyschnięciu (min. 24h). Przewidywana trwałość powłoki w zależności od ilości warstw:

  • grunt + 2 warstwy Neoroof – 10 lat
  • grunt + 3 warstwy Neoroof – 12 lat
  • grunt + 3 warstwy Neoroof z siatką Neotextile – 15 lat

Są to oczywiście minimalne czasy trwałości, w rzeczywistości przy prawidłowym wykonaniu powłoka wytrzyma dłużej.

Naprawy przy pomocy siatki można wykonać również lokalnie, nie ma konieczności rozkładania jej na całym dachu.

Poniżej kilka zdjęć zabezpieczonego dachu. Jak widać powstała zupełnie szczelna powłoka bez żadnych łączeń. Dodatkowo kolor biały jest certyfikowany w zakresie odbijania promieni słonecznych – odbija 88% promieni słonecznych, co pozwala obniżyć temperaturę na dachu aż o 40%!

img_3890
img_3891 2
img_3893
img_3897

Zalety uszczelnienia dachu membraną Neoroof:

  • dużo niższy koszt niż wymiana poszycia całego dachu
  • łatwe w stosowaniu materiały, nie wymagające wyspecjalizowanej ekipy
  • na dachu powstaje jednorodna membrana, bez żadnych łączeń przez, które mogłaby przeciekać woda
  • uszczelnienie wszelkich obróbek blacharskich, kominków, świetlików itp.
  • kolor biały jest certyfikowany w zakresie odbijania promieni słonecznych, powłoka pozwala obniżyć temperaturę na dachu aż o 40%
  • bardzo długa trwałość powłoki

Do zamówienia zawsze dołączamy karty techniczne. Znajdą je również Państwo na naszej stronie internetowej, pod opisem każdego produktu. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed przystąpieniem do malowania.