Opracowanie na podstawie kart produktowych modułów LONGi LR4-72HPH

Takie parametry są sprawdzane zazwyczaj w warunkach laboratoryjnych, aby dać jak najbardziej precyzyjne wyniki, a tym samym jak najlepsze przybliżenie sprawności paneli PV w przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych w ciągu roku

Największa wydajność instalacji fotowoltaicznej przypada od maja do września, czyli w miesiącach kiedy dachy z papy i blachy najbardziej się nagrzewają. Warto zaznaczyć, że szczyt wydajności paneli fotowoltaicznych ma miejsce w miesiącach letnich: czerwiec, lipiec, sierpień.

Oznacza to, że w rzeczywistości nasza instalacja fotowoltaiczna może przynieść znacznie mniejsze zyski niż oczekiwaliśmy, ponieważ okres zwrotu jest obliczany zwykle dla warunków laboratoryjnych, nieuwzględniających temperatur do jakich jest w stanie nagrzać się papa czy blacha.

Możemy powiedzieć, że pokrycie dachu z papy czy blachy nie zapewnia optymalnej wydajności fotowoltaiki.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być membrana odbijająca światło, która pozwala obniżyć temperaturę dachu do 42 st. C, a tym samym zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych.

Wykres zależności wydajności paneli fotowoltaicznych od temperatury

Sposoby remontu dachu pod panele fotowoltaiczne

Przy dachach z papy termozgrzewalnej częstym rozwiązaniem jest naniesienie drugiej warstwy papy na uszkodzone pokrycie. Takie rozwiązanie niesie za sobą pewne ryzyko związane z obciążeniem dachu.

Warto zwrócić uwagę na samą wagę materiału. 1 m2 papy waży ok. 6-7 kg. Nałożenie drugiej warstwę papy podczas remontu, daje nam podwójne obciążenie, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę same panele fotowoltaiczne, które również obciążają dach (system montażowy wraz z panelami mieści się w przedziale 18-25 kg/m2).

Jest to znaczne obciążenie dachu, które może nadmiernie obciążyć całą konstrukcję. Rozwiązaniem tych obaw może okazać się membrana odbijająca światło.

Waga takiej membrany to 1,5 - 2,5 kg/m2, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko przeciążenia dachu, a dodatkowo zastosowanie białej membrany przyczynia się do zwiększenia wydajności paneli fotowoltaicznych.

Przewaga membran odbijających światło nad papą: 

Hydroizolacyjne, polimocznikowe membrany w płynie mają wiele zalet, którymi przebijają znaną nam od lat papę bitumiczną. Na pewno warto wziąć je pod uwagę planując renowację dachu czy hydroizolację tarasu. 

Łatwość i szczelność wykonywania obróbek

Poszycie z papy bitumicznej zawsze ma wiele łączeń i wymaga wykonania bardzo precyzyjnych obróbek wokół kominów czy świetlików na dachu. Te miejsca zazwyczaj są pierwszymi które zaczynają przeciekać. Przecieki te bardzo trudno jest zlokalizować, ponieważ woda może znajdować drogę ujścia w miejscu odległym od nieszczelności. 

Hydroizolacyjne membrany w płynie, takie jak Neoproof PU W-40 czy Neoproof Polyurea R, tworzą na dachu jednorodną, ciągłą powłokę, bez żadnych łączeń. Powstaje “szczelna wanna”, a ryzyko przecieków w newralgicznych punktach jest zminimalizowane praktycznie do zera. 

Łatwe naprawy 

Konieczność przeprowadzenia drobnych renowacji raczej nie dopadnie nas zbyt szybko, jednak gdyby się taka pojawiła, to polega ona tylko na miejscowym przemalowaniu. Nie potrzebujemy żadnego dodatkowego, specjalnego sprzętu. Wystarczy wałek malarski. 

Łatwiejsze odśnieżanie dachu/brak zalegania śniegu

Ze względu na brak nasiąkania, śnieg nie przywiera do polimocznika. Kiedy śnieg zakryje nasze panele fotowoltaiczne, produkcja energii spada do zera. Jest to istotne szczególnie, jeśli panele fotowoltaiczne są zamontowane na dachu/konstrukcji wsporczej o bardzo małym kącie nachylenia. Należy je wtedy odśnieżyć, ponieważ w przeciwnym razie, zerowa wydajność paneli fotowoltaicznych może trwać nawet do wiosny (do czasu, aż śnieg się nie roztopi i produkcja energii elektrycznej będzie mogła zostać wznowiona). 

Odbijanie światła

Mając świadomość straty w sprawności paneli fotowoltaicznych, jaka wynika z nagrzania się pokrycia dachowego do wysokich temperatur, warto wziąć pod uwagę rozwiązania które lepiej poradzą sobie z warunkami pogodowymi. Dzięki temu, nie tylko nasza instalacja fotowoltaiczna nie będzie traciła wydajności, ale dodatkowo sprawność paneli zwiększy się, dzięki odbijaniu promieni słonecznych (do 88% w przypadku wykorzystania Neoroof), które moduły fotowoltaiczne będą mogły dodatkowo odbierać. 

Lepsza wydajność paneli fotowoltaicznych oraz szybszy okres zwrotu, tak można podsumować główne zalety zastosowania membran odbijających światło na dachach przeznaczonych pod montaż paneli fotowoltaicznych.  

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w panele słoneczne, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wzięliśmy pod lupę wszystkie czynniki, przesądzające o opłacalności tego przedsięwzięcia?