Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest dach. Korzystając z pomocy fachowców, podczas budowy dobieramy odpowiedni i liczymy na to, że spełni nasze oczekiwania i będzie nam służył latami. Czasami jednak okazuje się, że z różnych przyczyn po jakimś czasie zaczyna tracić swoje właściwości – kolor płowieje, pojawia się rdza lub podłoże porasta glonami. Zamiast wymieniać dach na nowy (co jest przedsięwzięciem drogim i wymagającym dużego nakładu pracy) możliwe jest przywrócenie właściwości poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu do malowania dachów.

dsc_0022

Przed malowaniem

dsc_0030 2

Po malowaniu

W Polsce do najpopularniejszych pokryć dachowych zaliczane są dachy metalowe wykonane ze stali czarnej lub ocynkowanej oraz aluminium. Przed wyborem systemu musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby zastosowana farba była farbą elastyczną. Dachy metalowe są podłożem bardzo wymagającym, stale narażonym na naprzemienne nagrzewanie i schładzanie, przez co cały czas się kurczą i rozciągają – odpowiednia farba musi być w stanie przenieść takie obciążenia.

Jedną z najpopularniejszych farb do malowania dachów metalowych dostępnych na rynku jest produkt naszego polskiego producenta firmy Polifarb Łódź – farba Lowicyn.

Farba poliwinylowa Lowicyn na ocynk

Lowicyn

Lowicyn-Sx Emalia Poliwinylowa

Lowicyn-Sx

eko-Lowicyn Emalia Akrylowa

eko-Lowicyn

Poniżej opis systemu bazującego na ww. farbie – zaczynając od czyszczenia dachu, a kończąc na powłoce docelowej.

dach1 copy

Przed malowaniem

dach3 copy

Po malowaniu

Przygotowanie podłoża do malowania:

Jak przed każdym malowaniem bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Z podłoża należy usunąć starą, luźną powłokę, wszelkiego rodzaju porosty oraz zabrudzenia, ponieważ pogarsza to przyczepność powłoki nawierzchniowej i ma bezpośredni wpływ na krótszą trwałością zastosowanego systemu. Dach należy oczyścić – najlepiej wodą pod ciśnieniem, w przypadku kiedy jest bardzo zabrudzony – preparatem do odtłuszczania Emulsol RN-1. Preparat jest dość wydajny, ponieważ rozcieńcza się go z wodą (należy przygotować 2-3% roztwór), a 0,5l opakowanie koncentratu zazwyczaj wystarcza do odtłuszczenia 20 – 50m2 (w zależności od stopnia zabrudzenia). Po umyciu powierzchnię należy spłukać czystą wodą.

Emulsol RN-1 Koncentrat Odtłuszczający

Emulsol RN-1

Emulsol RN-1 Koncentrat Odtłuszczający

Emulsol RN-1 – zastosowanie

Jeśli na powierzchni dachu występuje rdza – trzeba ją bezwzględnie usunąć (np. poprzez piaskowanie). W miejscach trudnodostępnych bądź niedokładnie oczyszczonych z rdzy należy zastosować preparat odrdzewiający Top-Kor. Produkt charakteryzuje się potrójnym działaniem: odrdzewiającym (przetwarza i wiąże rdzę), barierowym (stwarza barierę dla tlenu i wilgoci przez co zabezpiecza przed przyszłym rdzewieniem) oraz penetrującym (wnika w miejsca trudnodostępne i zabezpiecza je). Top-Kor można stosować tylko pod farby na bazie rozpuszczalnika (Lowicyn i Lowicyn-Sx). Pod farby wodorozcieńczalne (eko-Lowicyn) wybierz Neodur Metalforce.

Top-Kor Preparat Odrdzewiający

Top-Kor

Gruntowanie podłoża:

 • Stal czarna

Aby podłożu nadać właściwości antykorozyjnych przed malowaniem docelowym dach należy zabezpieczyć poliwinylowym gruntem antykorozyjnym Lowikor-2. Grunt tworzy powłoki kryjące, gładkie, o dobrej przyczepności, pracujące razem z podłożem. Utwardzona powłoka ze względu na zawartość aktywnych pigmentów antykorozyjnych chroni stopy żelaza przed korozją działając na nie pasywująco.

Lowikor-2 Grunt Poliwinylowy

Lowikor-2

 • Stal ocynkowana i aluminium

Farbę Lowicyn można aplikować bezpośrednio na stal ocynkowaną oraz aluminium, wobec tego nie jest wymagane dodatkowe zastosowanie gruntu. W przypadku kiedy na podłożu ocynkowanym pojawią się wykwity rdzy, miejsca te należy zabezpieczyć preparatem odrdzewiającym Top-Kor, a następnie całą powierzchnię bezpośrednio pomalować farbą Lowicyn.

 • Malowanie renowacyjne

Jeśli dach jest w dobrym stanie i zależy nam tylko na odnowieniu koloru – farbę Lowicyn można aplikować bezpośrednio na starą, dobrze przylegającą powłokę, wcześniej odpowiednio oczyszczoną z zabrudzeń.

Powłoka docelowa:

Lowicyn to marka farb dachowych obecna na rynku i stosowana od ponad 20 lat. Są to farby poliwinylowe, a co za tym idzie elastyczne. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża farbę Lowicyn należy aplikować w dwóch warstwach, tak aby uzyskać odpowiednią grubość powłoki. Jeśli warstwa będzie zbyt cienka to nie będzie miała z czego się rozciągnąć i popęka, doprowadzając do łuszczenia się powłoki.

imag4357

Przed malowaniem

imag4367

Po malowaniu

Najważniejsze właściwości:

 • Dobrze chroni podłoże przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przed kwaśnym deszczem,
 • Tworzy powłokę gładką, o dobrej przyczepności do podłoża,
 • Odporna na wilgoć oraz środowisko słabo kwaśne i słabo alkaliczne,
 • Powłoka farby charakteryzuje się termoplastycznością,
 • Nie jest odporna na rozpuszczalniki organiczne,
 • Powłoka ochronna farby może być eksploatowana wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w klimacie umiarkowanym, w środowiskach o stopniu agresywności korozyjnej C2, C3, C4, C5-I, C5-M,
 • Dowolna metoda aplikacji – natrysk, wałek, pędzel,
 • Można nią pomalować również elementy z drewna i materiałów drewnopochodnych oraz tynku i betonu, jeżeli występują w obiekcie budowlanym i wymagane jest zachowanie kolorystyki tego obiektu.

Farba Lowicyn dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, a także w trzech wariantach wykończeniowych (mat, półmat, połysk), wobec tego zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów:

 • Lowicyn – farba poliwinylowa na bazie rozpuszczalnika, o wykończeniu matowym. Produkt cieszący się największą popularnością.
 • Lowicyn-Sx – farba na bazie rozpuszczalnika, o wykończeniu błyszczącym.
 • eko-Lowicyn – ekologiczna farba wodorozcieńczalna o wykończeniu półmatowym.
Farba poliwinylowa Lowicyn na ocynk

Lowicyn – mat

Lowicyn-Sx Emalia Poliwinylowa

Lowicyn-Sx – połysk

eko-Lowicyn Emalia Akrylowa

eko-Lowicyn – półmat

Jak widać, przy minimalnym nakładzie pracy, samodzielnie lub zatrudniając firmę wykonawczą – można odnowić „stary” dach metalowy, a tak wykonane zabezpieczenie pozwoli nam się cieszyć nim przez kolejne kilka lat.

Jeśli nie odpowiada Ci kolorystyka dostępna w produktach z linii Lowicyn, to sprawdź również produkt Telkyd S 220 – możemy go wybarwić do dowolnego koloru z palety RAL!

imag4368

W sytuacji, kiedy nasz dach jest w złym stanie, podłoże jest popękane i przecieka należy zastosować poniższy system – jak uszczelnić metalowy dach?

Do zamówienia zawsze dołączamy karty techniczne. Znajdą je również Państwo na naszej stronie internetowej, pod opisem każdego produktu. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed przystąpieniem do malowania.