Konserwacja i dbanie o basen

Konserwacja i dbanie o basen

Aby zapewnić sobie prawdziwą przyjemność i ochłodę w upalne dni, należy w odpowiedni sposób dbać o wodę i powierzchnię basenu. Baseny pokryte wysoce odpornymi farbami, pomimo swoich właściwości i wieloletniej trwałości wymagają regularnej konserwacji i odpowiedniego czyszczenia. W innym przypadku powłoka basenu narażona jest na porastanie glonami lub nawet pękanie i powstawanie nieszczelności.

W dzisiejszym wpisie podzielimy się podstawowymi zasadami konserwacji i pielęgnacji basenu, które pomogą utrzymać go w doskonałym stanie przez wiele sezonów.

Spis treści:

 1. Czysta woda to podstawa,
 2. Regularny przegląd i konserwacja basenu,
 3. Czyszczenie basenu:
  1. Chlorowanie szokowe.

Czysta woda to podstawa

Systematyczne monitorowanie parametrów wody jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniej czystości basenu. Regularne sprawdzanie poziomu pH, chloru, a także twardości i alkaliczności wody basenowej, zapobiega rozwojowi glonów i bakterii oraz przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości powierzchni basenu.

W przypadku basenów pokrytych systemami firmy Neotex zalecamy, aby skład chemiczny wody był odpowiednio równoważony.

Najważniejsze parametry to:

 • Całkowita zasadowość: 150-180 ppm,
 • pH: 7,2 - 7,6,
 • Twardość wapieniowa: około 200 ppm,
 • Stężenie chloru: idealnie w zakresie 0,5 - 1,5 ppm; zawsze poniżej 3 ppm.

Należy unikać wysokiego stężenia chloru, a wszystkie środki chemiczne przed trafieniem do basenu powinny zostać odpowiednio rozcieńczone i dokładnie rozprowadzone. Pozwoli to uniknąć lokalnych, wysokich stężeń.

Regularny przegląd i konserwacja basenu

Przegląd basenu to kluczowy krok, który umożliwia utrzymanie jego powierzchni w odpowiednim stanie technicznym. Regularne sprawdzanie powierzchni basenu pozwala zauważyć ewentualne problemy na wczesnym etapie, co daje możliwość szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiednich kroków pozwalających na szybką i skuteczną naprawę.

Sprawdzenie powierzchni basenu

Regularne sprawdzanie stanu powłok basenu pozwala upewnić się, czy nie zostały one w żaden sposób uszkodzone. Pęknięcia, ubytki, łuszcząca się lub kredująca powierzchnia basenu wymagają odpowiedniej naprawy.

 • Spękania należy zaszpachlować przy użyciu gotowej szpachli - Epoxol Putty, która jest niezwykle prosta w użyciu i nadaje się do powierzchni basenów,
 • Łuszczące się powłoki należy ściągnąć, powierzchnię odpowiednio zagruntować, a następnie na nowo zaaplikować farbę do basenu.

Jeśli na powierzchni basenu występuje kredowanie, należy sprawdzić, czy powłoka farby się nie łuszczy. Jeśli ten problem nie występuje, to należy wyczyścić powłokę farby basenowej w odpowiedni sposób:

 1. Umyć ściany i podłogę basenu przy użyciu długiej szczotki,
 2. Odczekać, aż usunięte osady opadną na dno,
 3. Usunąć osady przy użyciu np. odkurzacza basenowego.

Jeśli występuje problem łuszczenia się powłoki, należy ściągnąć farbę i jeśli jest konieczność, zagruntować powierzchnię, a następnie ponownie zaaplikować farbę do betonu.

Czyszczenie powierzchni basenu

Oprócz odpowiedniej konserwacji i dbania o wodę basenową należy pamiętać również o czyszczeniu powierzchni basenu.

W tym celu należy opróżnić basen z wody, a następnie przystąpić do czyszczenia jego powierzchni.

 1. Czyszczenie powierzchni basenu należy rozpocząć od umycia powierzchni basenu wodą i amoniakiem (stężenie ~3%) używając do tego celu mopa z twardej gąbki,
 2. Następnie należy spłukać powierzchnię czystą, ciepłą wodą (temperatura <60°C) i wysuszyć powierzchnię miękkim materiałem.

Ważne jest to, aby używać neutralnych produktów (pH 7 - 10). Należy także unikać mydeł lub uniwersalnych środków czystości, które zawierają sole rozpuszczalne w wodzie i szkodliwe składniki o wysokim stężeniu alkaliów lub kwasów.

Chlorowanie szokowe

Bakterie i wirusy z czasem mogą uodpornić się na środki dezynfekcyjne. Chlorowanie szokowe jest w takim przypadku niezwykle istotne i pozwala na skuteczną walkę z glonami oraz bakteriami. Innym powodem stosowania chlorowania szokowego jest konieczność usunięcia chloroamin, które odpowiadają za intensywny zapach chloru i podrażnianie oczu. Odpowiednio przeprowadzone chlorowanie utlenia związki chloroaminowe.

Chlorowanie szokowe warto przeprowadzać regularnie, ale należy pamiętać o kontroli stężenia chloru.

Zbyt wysokie stężenie chloru może przyczyniać się do kredowania powłoki basenu!

Regularne czyszczenie basenu i dbanie o stan wody basenowej jest niezbędne do zapewnienia farbom basenowym odpowiednich warunków, które wpływają na ich trwałość i właściwości. Odpowiednie dbanie o basen pozwala zaoszczędzić na kosztach wymiany lub większych prac związanych z jego odnowieniem.

Marki własne

Sprawdzone produkty

Znajdziesz u nas produkty od najlepszych dostawców. Dzięki temu możesz cieszyć się długotrwałymi efektami.

Bezpieczne zakupy

Pomoc w wyborze

Zastanawiasz się jakie produkty będą najlepsze do Twoich potrzeb? Zadzwoń do nas - doradzimy odpowiednie rozwiązanie.

Doradztwo techniczne

Wsparcie wykonawców

Potrzebujesz pomocy przy realizacji prac budowlanych? Daj nam znać, a polecimy Ci sprawdzonych wykonawców.

Polska firma

Punkty stacjonarne

Chcesz odebrać produkty osobiście? A może wolisz porozmawiać z nami na żywo? Jesteśmy dla Ciebie dostępni w 3 miastach: Wrocław, Katowice, Warszawa.

Zamówienia hurtowe

Zamówienia hurtowe

Szukasz systemów i produktów pod inwestycje? Wyślij swój numer telefonu. Oddzwonimy z ofertą zawierającą rabat inwestycyjny.

phone