Zamkniętokomórkowa piana PUR to bardzo popularny materiał stosowany do ocieplania dachów płaskich od strony zewnętrznej. Aplikacja polega na naniesieniu spienionego poliuretanu na powierzchnię dachu, poprzez natrysk specjalnym pistoletem. Po natryśnięciu piana pęcznieje i twardnieje, uzyskując swoją ostateczną formę. Piana PUR ma wiele zalet – tworzy ciągłą, jednorodną strukturę, dzięki czemu nie ma żadnych łączeń ani mostków termicznych. Sprawdzi się przy pokryciu powierzchni o nietypowych kształtach, bo natryskiem można dotrzeć do wszystkich zakamarków i zapewnia doskonałą izolację cieplną – współczynnik przewodzenia ciepła λ dla tego materiału wynosi 0,021-0,024 W/m·K.

created by dji camera 2
dsc06298

Piana PUR jest jednak nieodporna na promieniowanie UV, dlatego też nie może pozostać jako powłoka ostateczna na dachu płaskim. Należy ją zabezpieczyć nawierzchniowo odpowiednią, hydroizolacyjną membraną w płynie, która “odetnie” promienie słoneczne oraz będzie odporna na ewentualne zastoiny wody.

Neoproof PU W-40 – jednoskładnikowa, wodorozcieńczalna membrana poliuretanowa

Neoproof PU W-40 to poliuretanowa membrana hydroizolacyjna w płynie. Łatwa w stosowaniu – produkt jest wodorozcieńczalny i jednoskładnikowy. Tworzy szczelną, jednorodną powłokę. Może być aplikowany tradycyjnym wałkiem lub natryskiem. Powłoka jest w pełni odporna na zastoiny wody i promieniowanie UV. Elastyczność utwardzonej powłoki wynosi aż 250% (wydłużenie przy zerwaniu, przy sile 3 MPa).

Przed aplikacją Neoproof PU W-40 pianę PUR należy zagruntować środkiem Revinex, rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:4. Po 2h nakładamy pierwszą warstwę membrany. Następnie po 24h aplikujemy drugą warstwę. Zużycie teoretyczne materiału na 1m2 nie powinno być mniejsze niż 1,2 kg/m2.

piana pur zabezpieczanie 2
piana pur zabezpieczanie

Neoproof Polyurea C1 – dwuskładnikowa membrana polimocznikowa na bazie rozpuszczalnika

Neoproof Polyurea C1 to nowoczesna, dwuskładnikowa hydroizolacja polimocznikowa do aplikacji na zimno. W przeciwieństwie do polimoczników aplikowanych specjalnych agregatem na gorąco, ta membrana może zostać nałożona tradycyjnym wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym.

Produkt jest dwuskładnikowy (baza + utwardzacz). Przed aplikacją składniki trzeba ze sobą połączyć i dokładnie wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym. Od tej pory mamy około 90 minut (w 23°C) na zużycie produktu, który po przekroczeniu tego czasu tężeje i zastyga. Elastyczność utwardzonej powłoki to 410% (wydłużenie przy zerwaniu, przy sile 9,8 MPa).

Podobnie jak w przypadku Neoproof PU W-40, uzyskujemy jednorodną, szczelną powłokę, w pełni odporną na zastoiny wody i promieniowanie UV. Dodatkową zaletą tego produktu jest fakt, że na powłokę deszcz może spaść już po 2h! Jest to bardzo istotny parametr w przypadku niepewnej pogody.

Kolejne cechy przemawiające na jego korzyść to:

  • aplikacja bezpośrednio na zamkniętokomórkową pianę PUR, bez gruntu
  • aplikacja w jednej warstwie (“C1” w nazwie pochodzi od angielskiego “one coat”)

Te dwa czynniki wpływają na szybsze zakończenie prac – nie ma konieczności wracania na plac budowy, aby aplikować kolejne warstwy.

dsc06324
20190503_185346

Co jeśli mamy do czynienia z zastaną na budowie, starą pianą PUR, pomalowaną innymi powłokami?

Nie ma problemu! Najczęściej będzie to jedna z poniższych sytuacji:

  • Stara powłoka w dobrym stanie, wymagająca odświeżenia

Myjemy dokładnie dach, następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Neoproof Polyurea C1 aplikujemy bezpośrednio, a Neoproof PU W-40 aplikujemy po uprzednim zagruntowaniu powierzchni rozcieńczonym Revinexem.

  • Stara powłoka się łuszczy, piana PUR częściowo została “nadgryziona” przez promieniowanie słoneczne lub jest uszkodzona mechanicznie i ma otwarte komórki.

W takim przypadku również myjemy dokładnie dach i pozostawiamy do wyschnięcia. Łuszczące się fragmenty starej powłoki odpadną. Najprawdopodobniej piana w tych miejscach będzie miała otwarte pory. W takim przypadku zalecamy wybór Neoproof Polyurea C1, który aplikujemy po wcześniejszym zagruntowaniu tych miejsc wodorozcieńczalnym gruntem epoksydowym Acqua Primer NP.

created by dji camera 3
created by dji camera 4

Zamkniętokomórkowa piana PUR to nowoczesne rozwiązanie do termoizolacji dachu. Połączone z jedną z opisanych hydroizolacyjnych membran w płynie zapewni doskonałą ochronę dachu oraz spokój na długie lata.