Czyszczenie dachu to jedna z ważniejszych czynności konserwacyjnych i powinna być wykonywana regularnie. Niezależnie od rodzaju dachu czyszczenie jest kluczowe dla zachowania jego estetyki i funkcjonalności, a także pozwala na zauważenie zniszczeń.

W tym artykule przedstawimy krok po kroku w jaki sposób wyczyścić dach i odnowić jego powierzchnię przy pomocy specjalistycznych produktów z naszej oferty!

Dlaczego ważne jest czyszczenie dachu?

Dachówka betonowa to bardzo popularne pokrycie dachowe, jednak z czasem może stracić swój kolor oraz porosnąć mchem. Czyszczenie dachu to doskonała opcja na kontrolę stanu Twojego pokrycia dachowego. Regularne czyszczenie powierzchni dachu pozwoli Ci zauważyć różnego rodzaju pęknięcia oraz ubytki, które wykryte i naprawione w początkowym stadium pozwolą zminimalizować koszty remontu oraz uniknąć większych szkód, które mogłyby spowodować nawet niewielkie nieszczelności. Jeśli dachówka nie jest popękana, a dach nie przecieka to nie ma konieczności jej wymiany – można ją łatwo umyć i odmalować! Po takim zabiegu dach wygląda jak nowy i jest zabezpieczony przed powtórnym odrastaniem mchów. Przy pomocy odpowiednich środków i farb uzyskasz estetyczny wygląd Twojego dachu tanim kosztem.

Mycie dachu - czego potrzebujesz?

Przed rozpoczęciem prac związanych z czyszczeniem dachówki niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia i środki, które ułatwią pracę i zapewnią bezpieczeństwo.

Sprzęt:

Myjka ciśnieniowa - podstawowy sprzęt potrzebny do skutecznego umycia dachu. Myjka wykorzystuje wysokie ciśnienie wody, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia, takie jak porosty, mchy, liście czy gałęzie.

Rękawice i okulary ochronne - Przy pracy z myjką ciśnieniową należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Warto zaopatrzyć się w rękawice i okulary ochronne, aby uniknąć podrażnień skóry, a także chronić oczy przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Drabina - W zależności od wysokości dachu może być konieczne użycie drabiny, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Drabina powinna być stabilna i bezpieczna, aby uniknąć wypadków.

Sprzęt do prac na wysokości - Odpowiedni sprzęt zabezpieczający jest szczególnie ważny ze względu na pracę na wysokości, na nierównym i nachylonym terenie, a także wielu ciężko dostępnych miejscach. Lina zapewnia ochronę przed upadkiem i umożliwia wykonywanie pracy w bezpieczny sposób. Odpowiednie szelki i liny to podstawowy i niezbędny sprzęt potrzebny do wykonania prac na wysokościach.

W przypadku braku odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w pracy na wysokościach, lepiej powierzyć mycie dachu profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie szkolenia i wyposażenie. Profesjonaliści posiadający linki do prac na wysokości wykonują prace zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, aby zapewnić swoim pracownikom i klientom pełne bezpieczeństwo.

Środki czyszczące:

Aby uzyskać wysoce estetyczny efekt należy zaopatrzyć się w specjalne środki przeznaczone do czyszczenia dachu. Środki dostępne są w wielu wariantach, w zależności od rodzaju dachu i jego stopnia zanieczyszczenia. W artykule wymieniliśmy wszystkie środki, których będziesz potrzebował aby wyczyścić dach kryty betonową dachówką.

Proces czyszczenia powierzchni dachu

 Krok 1 – podłoże przemyć preparatem Sulfanol A przy pomocy szczotki lub myjki, a następnie dokładnie spłukać wodą (pozostawione resztki preparatu mogą pogorszyć przyczepność farby). Pomoże to pozbyć się zabrudzeń atmosferycznych i innych. Środek jest biodegradowalny, dlatego nie musimy się martwić jeśli rynnami spłynie do gruntu.

 Krok 2 – jeśli na dachu występują mchy lub porosty to na 24h przed gruntowaniem należy powierzchnię spryskać lub przemalować grzybobójczym preparatem GrzyboStop. Nawet jeśli po zmyciu dachu pod wysokim ciśnieniem grzyby zostały ściągnięte z powierzchni i nie są widoczne gołym okiem, to ich zarodniki wciąż zostają w porach. Z czasem zaczną odrastać, przebijając się przez farbę i doprowadzając do jej łuszczenia.

dachowka czerwony tlenkowy 01 w trakcie

Dachówka betonowa, po lewej stronie przed malowaniem, po prawej po malowaniu Farbą Akrylowo-Silikonową do dachów w kolorze czerwonym tlenkowym.

 Krok 3 – po 24h zagruntować powierzchnię głębokopenetrującym gruntem Sil-Grunt rozcieńczonym z wodą wodociągową w stosunku 1:1. Dzięki ekstremalnie małym jednostkom środek wnika głęboko w podłoża porowate, uszczelniając je, stabilizując i poprawiając przyczepność farby nawierzchniowej. Gruntu nie należy dodawać do farby. Odpowiednie zagruntowanie podłoża ma zawsze bardzo duży wpływ na trwałość i jakość powłoki nawierzchniowej. Dodatkowo, na niezagruntowanym podłożu, zużycie farby będzie wyższe.

Sulfanol A Preparat Myjący

Sulfanol A – środek do mycia

Preparat grzybobójczy GrzyboStop

GrzyboStop– środek do odgrzybiania

Grunt głębokopenetrujący Sil-Grunt

Sil-Grunt – grunt głębokopenetrujący

 Krok 4 – po 2h od aplikacji gruntu nakładać Farbę Akrylowo-Silikonową na dachówki w dwóch lub trzech warstwach w odstępie 24h. Nie rozcieńczać nadmierną ilością wody dla zwiększenia wydajności! Jeżeli po rozpoczęciu malowania obserwuje się zbyt duże wchłanianie w podłoże (tzw. „picie podłoża”), należy zaprzestać malowania i powtórzyć gruntowanie.Na dachówkach uzyskana powłoka powinna mieć grubość co najmniej 0,1 mm (100 mikronów). Zbyt cienka powłoka nie zapewni dostatecznej ochrony i pogorszy trwałość wymalowania.

dachowka braz 01 przed

Przed malowaniem.

dachowka braz 01 zak

Po malowaniu, kolor brązowy.

dachowka grafit 02 przed

Przed malowaniem.

dachowka grafit 02 zak

Po malowaniu, kolor grafitowy.

dachowka czerwony tlenkowy 01 w trakcie1

Efekty czyszczenia dachu

Wykonując czyszczenie dachu zgodnie z naszym poradnikiem uzyskasz powierzchnię odporną na porastanie mchem i porostami. Niskim kosztem powierzchnia twojego dachu zyska nowy wygląd.

Do zamówienia zawsze dołączamy karty techniczne. Znajdą je również Państwo na naszej stronie internetowej, pod opisem każdego produktu. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed przystąpieniem do malowania.