Problem pojawiających się na ścianach nieestetycznych bazgrołów w obecnych czasach stał się na tyle uciążliwy, że producenci powłok malarskich postanowili wyjść mu naprzeciw z ofertą systemów antygraffiti. Jest to duża ulga dla właścicieli nieruchomości oraz obiektów małej architektury – po odpowiednim zabezpieczeniu np. elewacji nie ma konieczności odmalowywania całości powierzchni. Systemy antygraffiti dzielimy na trwałe oraz półtrwałe. Poniżej postaramy się krótko przybliżyć jaka jest różnica pomiędzy nimi oraz jakie podłoża można nimi zabezpieczyć.

Woskowy preparat antygraffiti A-Graf

A-Graf

A-Graf 2K Lakier Antygraffiti

A-Graf 2K

A-Graf Grunt Do Systemu Antygraffiti

A-Graf Grunt

A-Graf Zmywacz Do Graffiti

A-Graf Zmywacz

A-Graf Gel Do Usuwania Starych Powłok Malarskich

A-Graf Gel

Półtrwały system antygraffiti

Podstawowy system antygraffiti oparty o woskowy preparat A-GRAF. Powłoka ma dodatkowo działanie antyplakatowe. Jest to metoda tzw. „traconej powłoki” – ulega ona częściowemu usunięciu wraz z farbą, którą wykonano napisy i rysunki. Po czyszczeniu powłokę należy uzupełnić. Warstwa ochronna umożliwia łatwe usuwanie zabrudzeń wodą pod ciśnieniem (w przypadku powierzchni mocno chropowatych korzystnie jeśli jest to woda ciepła). Dodatkową zaletą jest odizolowanie powierzchni od wpływu szkodliwych czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń powietrza, mchów itp. Konieczność odnawiania powłoki może wydawać się uciążliwa, natomiast z doświadczenia wiemy, że jest to kwestia dwóch, trzech razy. Grafficiarze szybko zniechęcają się do ściany ponieważ farba spływa, rozmywa się, a samo graffiti nie wygląda tak jakby tego chcieli.

Środkiem można zabezpieczać powierzchnie porowate:

  • kamień, np. piaskowiec
  • beton
  • cegły
  • tynki mineralne
  • tynki malowane (pokryte farbami wodorozcieńczalnymi, w przypadku farb rozpuszczalnikowych zalecamy przeprowadzić próby).

Trwały system antygraffiti

System oparty o wodorozcieńczalny, dwuskładnikowy lakier poliuretanowy. Wykonane w ten sposób zabezpieczenie nie wymaga odnawiania i zachowuje swoje właściwości przez 5 lat lub do 50-ciu czyszczeń. Gdy zabezpieczamy powierzchnie porowate, pierwszym krokiem jest zagruntowanie podłoża jedną warstwą preparatu A-GRAF Grunt. Stabilizuje on nieprzygotowane podłoża, izoluje je od warstwy nawierzchniowej i zapewnia trwałość powłoki. Następnie nakładamy dwie warstwy nawierzchniowego lakieru A-GRAF 2K. W przypadku zabezpieczania podłoży zwartych (PCW, znaki drogowe, panele z tworzyw sztucznych itp.) podłoża nie gruntujemy – wystarczy nałożyć bezpośrednio lakier nawierzchniowy. Tak zabezpieczone powierzchnie czyścimy wodą pod ciśnieniem (max 50°C, 60 bar) lub przy użyciu systemowego zmywacza A-GRAF Zmywacz. Podobnie jak w przypadku systemu półtrwałego dodatkowo uzyskujemy działanie antyplakatowe oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, wilgocią, mchami itp.

A co jeśli ktoś już wykonał nam graffiti na niezabezpieczonym podłożu?

Jeśli grafficiarze nas ubiegli, zanim zdążyliśmy zabezpieczyć np. elewację to mamy do wyboru dwie opcje:

  • wcześniej wspomniany A-GRAF Zmywacz, dostępny w atomizerze 0,5l oraz w kanistrze 2l
  • żel do usuwania starych powłok malarskich GREEN PAINT STRIPPER, dostępny w sprayu 500 ml, puszce 0,75l i 2,5l

Niestety, w przypadku powierzchni niezabezpieczonych nikt nie udzieli nam 100% gwarancji, że graffiti zostanie do końca usunięte, szczególnie jeśli zabrudzone zostało podłoże porowate.

Do zamówienia zawsze dołączamy karty techniczne. Znajdą je również Państwo na naszej stronie internetowej, pod opisem każdego produktu. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed przystąpieniem do malowania.