Korozja to problem bardzo wielu podłoży, a wbrew powszechnie powielanej opinii korozja i rdza to nie to samo. Najczęściej atakuje elementy stalowe narażone na bezpośredni kontakt z naturalnym środowiskiem. Neutralizator rdzy to doskonały sposób żeby szybko i łatwo odciąć i zabezpieczyć ogniska korozji.

Korozja to nie rdza – wyjaśniamy różnicę

Sam proces korozyjny zazwyczaj rozpoczyna się w chwili gdy odkryta powierzchnia metalu zaczyna reagować z różnymi składnikami atmosfery. Żelazo zawarte w stali i żeliwie reaguje z tlenem i wodą, tworząc charakterystyczny, rudobrązowy związek – uwodniony tlenek żelazowy. Efektem tego procesu jest rdza, a więc warstwa, która powstała na skutek korozji.  Rdza jest wynikiem utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie, ponieważ znajduje się w niej wystarczająca ilość wolnego tlenu, by podtrzymać reakcję. Rdza zawiera głównie tlenki i wodorotlenki żelaza, a neutralizator rdzy to łatwy i skuteczny sposób, aby sobie z nimi poradzić.

rdza

Wyróżniamy dwa główne rodzaje korozji

  • Korozja chemiczna: do jej rozwoju przyczynia się wpływ powietrza bez udziału wilgoci. Gdy tlen łączy się z powierzchnią metalu, następuje jego utlenienie, co prowadzi do powstawania warstw tlenków metali. Korozja chemiczna atakuje najczęściej całą powierzchnię stykającą się z powietrzem. Jednak nie zawsze jest to proces szkodliwy. Gdy warstwa tlenku jest mocno związana z powierzchnią metalu, chroni ona metal przed dalszym utlenianiem. Zjawisko tworzenia się takiej warstwy ochronnej to pasywacja.
  • Korozja elektrochemiczna: występuje, gdy czynnikiem głównym jest wilgoć. W zetknięciu z wilgocią żelazo przyjmuje różne potencjały elektrochemiczne, czego efektem są mikro ogniwa, a korozja rozpoczyna się  samoistnie jako efekt reakcji elektrochemicznej.

Co ważne, elementy stalowe, na których występuje już ognisko korozji, wcale nie muszą zostać wykluczone z ich dalszego użytku. Najważniejsze jest, by odpowiednio szybko reagować, najlepiej w momencie gdy tylko zauważymy pierwsze etapy rdzewienia. Pozwoli nam to zahamować rozwój rdzy i zabezpieczyć trwale powierzchnię przed poważnymi i często nieodwracalnymi uszkodzeniami metalowych powierzchni.

Odrdzewiacz, czy to działa?

W przypadku gdy zauważymy postępujący proces korozji, możemy użyć preparatu do tzw. odrdzewiania metalu. Odrdzewiacze charakteryzują się właściwościami stabilizującymi i przekształcającymi nalot rdzy w „zdrowy metal”. Mają potrójne działanie:

  • odrdzewiające ( w procesie reakcji chemicznej, przetwarza i spaja rdzę ),
  • blokujące ( stwarza blokadę dla tlenu i wilgoci, co skutecznie niweluje proces rdzewienia w przyszłości )
  • głęboko zabezpieczające ( ingeruje w miejsca trudno dostępne i zabezpiecza je, efektem czego jest trwałe zabezpieczenie malowanej powierzchni )

Odrdzewiacze do metalu są łatwe w aplikacji, a po usunięciu luźnej rdzy doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości dokładnego doczyszczenia powierzchni z istniejącego nalotu. Sam proces zabezpieczenia stali zachodzi już w ciągu 2-3 godzin, dzięki czemu jesteśmy w stanie przyspieszyć proces zabezpieczenia danej powierzchni.

Sprawdzony konwerter rdzy to Neodur Metalforce

Wybierając konwerter rdzy, trzeba zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, czyli czy może być on przemalowywany wszystkimi rodzajami farb – zarówno tymi na bazie wody, jak i tymi na bazie rozpuszczalnika. Neodur Metalforce to jednoskładnikowy, wodorozcieńczalny odrdzewiacz, który może być stosowany pod wszystkie rodzaje antykorozyjnych farb podkładowych i nawierzchniowych. Jest środkiem uniwersalnym i nie wchodzi w reakcje z innymi powłokami. Tworzy stabilną warstwę ochronną, która doskonale przylega do podłoża i zapobiega dalszemu rozwojowi korozji.

Polecamy stosować neutralizatory rdzy

Podsumowując, konwerter rdzy to świetne rozwiązanie które znajdzie swoje zastosowanie praktycznie wszędzie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Może być stosowany m.in. w przemyśle do konstrukcji stalowych, a także do napraw łodzi czy statków. Ponadto, produkty te są bardzo wydajne. Wystarczy nałożyć bardzo cienką powłokę, by zapobiec ponownemu rozwojowi rdzy.