Popularne niegdyś jedynie w przemyśle rozwiązania żywiczne na posadzki coraz częściej znajdują miejsce w mieszkaniach oraz na tarasach czy balkonach. O ile ich funkcjonalność nie podlega dyskusji, o tyle walor estetyczny często nie zaspokaja potrzeb klientów. A co gdyby okazało się, że istnieje produkt, który połączy zarówno funkcjonalność, jak i estetykę?

Granit w płynie – co to takiego?

Innowacyjnym rozwiązaniem do Twojego domu lub na Twój taras może okazać się system zapewniający miłą dla oka imitację granitu. Troken Stone to wodorozcieńczalna farba akrylowa, którą wraz z innymi produktami z naszej oferty można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Proponowane niżej systemy łączą ze sobą funkcjonalność (zabezpieczenie posadzki, hydroizolacja tarasu) z estetycznym i eleganckim wykończeniem. Dzięki temu już nigdy więcej nie będziesz się zastanawiać, czy wybór żywicy był dobrym wyborem.

troken stone
troken stone

Gdzie stosować Troken Stone, farbę imitującą granit?

Farba granitowa Troken Stone znajdzie zastosowanie zarówno w środku mieszkania na ścianie czy posadzce, jak i na zewnątrz – na balkonie czy tarasie. Oczywiście w zależności od miejsca zastosowania, konieczne jest użycie odpowiedniego systemu.

Granit w płynie na zewnątrz

Na balkonach i tarasach najczęściej spotykanym podłożem jest beton. Z powodu niepewnych warunków atmosferycznych ciężko jest doprowadzić wspomniane podłoże do suchości. Dlatego w takich przypadkach zalecany jest grunt na wilgotne podłoża Neopox Primer WS, który może być aplikowany przy wilgotności andlt;100%. W praktyce oznacza to, iż wystarczy ściągnąć stojącą wodę i można przejść do nakładania gruntu. Innym, często występującym problemem (bardziej w przypadku tarasu), jest podciąganie kapilarne z gleby. Wtedy rozwiązaniem będzie grunt Neopox Primer AY, który odcina podchodzącą wilgoć.

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do aplikacji warstwy hydroizolacyjnej. Zalecanym systemowym rozwiązaniem jest Neoproof Polyurea R. Jest to dwuskładnikowy, alifatyczny polimocznik, który można nakładać zarówno wałkiem i pędzlem, jak i przy użyciu natrysku. Ten produkt zapewnia niezwykle trwałą hydroizolację. Jego wielką zaletą jest fakt, że już godzinę po zakończeniu prac na powłokę może spaść deszcz. Neoproof Polyurea R aplikujemy w dwóch warstwach lub w trzech warstwach wzmocnionych włókniną poliestrową.

neoproof polyurea r

Neoproof Polyurea R w kolorze szarym

neoproof polyurea r

Neoproof Polyurea R w kolorze białym

Kolejnym krokiem jest aplikacja farby granitowej Troken Stone. Produkt nakładamy systemowym agregatem w 1 warstwie, czas schnięcia to około 5-6 h.

Jako warstwę wykończeniową aplikujemy lakier poliuretanowy Floortop 1K. Powstały na bazie żywic alifatycznych, dzięki czemu jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne oraz żółknięcie. Zastosowanie tej bezbarwnej żywicy pozwoli nam przedłużyć żywotność powłoki dekoracyjnej . Floortop 1K, podobnie jak membranę hydroizolacyjną, nakładamy w dwóch warstwach. Minimalny czas jaki musi minąć przed ponownym użytkowaniem to 7-10 dni, w zależności od późniejszego obciążenia posadzki. Czas pełnego utwardzenia od nałożenia ostatniej warstwy wynosi 15 dni. Jeżeli interesuje cię matowe wykończenie posadzki na tarasie lub balkonie użyj jako topcoatu wodorozcieńczalnego, matowego lakieru poliuretanowego Colodur ECO Matt.

Troken Stone na balkonie

Farba Troken Stone przed nałożeniem lakieru Floortop 1K

Troken Stone zabezpieczony lakierem Floortop 1K

Farba Troken Stone po zabezpieczeniu lakierem poliuretanowym Floortop 1K

Troken Stone – wykończenie imitujące granit do Twojego domu

W przypadku wnętrz mieszkań i domów sytuacja wygląda nieco inaczej. W środku nie potrzebujemy systemu hydroizolacyjnego. Dlatego jako podkład pod granit w płynie Troken Stone można zastosować farbę na bazie żywicy epoksydowej Neopox Special. Produkt może być nakładany bezpośrednio na suchy beton, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze na gruntowaniu. Neopox Special dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. Tę farbę epoksydową do posadzek aplikujemy wałkiem.

W przypadku wnętrz alternatywą jest również poliuretanowa farba posadzkowa Neodur Special. Jej ogromną zaletą jest dostępność w pełnej gamie kolorów RAL. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie gruntu. Na suchy, wysezonowany beton świetnie nada się epoksydowy grunt Epoxol Primer.

Następnie, po 24-36h (w zależności od temperatury) aplikujemy farbę imitującą granit Troken Stone.

W celu zabezpieczenia posadzki należy użyć lakieru poliuretanowego Neodur Varnish. Produkt dostępny jest w 3 wykończeniach: połysk, półmat i mat. Lakier aplikujemy w dwóch warstwach, po 24-36h od aplikacji Troken Stone.

Troken Stone może być również stosowany na powierzchniach pionowych, np. ścianach w mieszkaniu. Wtedy powłokę o imitacji granitu również trzeba zabezpieczyć dwiema warstwami lakieru Neodur Varnish.

Troken Stone na ścianach

Troken Stone na ścianach

Troken Stone na klatce schodowej

Troken Stone na klatce schodowej

Troken Stone jest idealnym rozwiązaniem do wykańczania powierzchni na zewnątrz (balkon, taras) oraz wewnątrz (ściany, podłoga w mieszkaniu). Wyżej opisane systemy gwarantują odpowiednie zabezpieczenie powierzchni, a dodatkowo finalny efekt jest atrakcyjny wizualnie. Funkcjonalność i estetyka w jednym!