Przygotowanie podłoża to najważniejszy krok, który ma bezpośredni wpływ na trwałość aplikowanego systemu. Oprócz usunięcia luźnych fragmentów istniejącej powłoki, bardzo ważne jest również oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń typu kurz, brud, oleje, smary itp. Pominięcie tego kroku, bądź też wykorzystanie do tego celu nieodpowiednich preparatów pogarsza przyczepność nowej powłoki do konstrukcji. 

Dlaczego do odtłuszczania stali nie należy używać rozcieńczalników uniwersalnych ani benzyny?

Produktami dość często wykorzystywanymi do odtłuszczania konstrukcji są rozcieńczalniki uniwersalne bądź benzynaOdradzamy stosowanie rozcieńczalników uniwersalnych z prostego powodu – służą one do rozcieńczania, a nie usuwania tłustych zabrudzeń.

Odtłuszczanie stali poprzez spryskanie konstrukcji benzyną

Czyszczenie konstrukcji benzyną jest jak najbardziej dopuszczalne, natomiast trzeba to zrobić starannie. Na rynku dostępna jest benzyna lakowa oraz ekstrakcyjna. Do tego typu zastosowania zalecamy użycie benzyny ekstrakcyjnej, ponieważ jest mniej tłusta, a także uciążliwa zapachowo, niż lakowa. Najlepszym sposobem jest spryskanie konstrukcji benzyną, a następnie przetarcie czystą szmatką. Benzyna niemalże od razu odparowuje, dlatego należy to zrobić sprawnie i szybko, aby uniknąć sytuacji, kiedy na podłożu pozostanie brud, a benzyna odparuje. Odradzamy moczenie szmatki w benzynie i dopiero mycie tym konstrukcji – może to skutkować rozcieraniem brudu, a nie usuwaniem.

Odtłuszczanie stali przy użyciu koncentratu wodorozcieńczalnego Emulsol RN-1

Aby mieć pewność, że konstrukcja została prawidłowo oczyszczona – zalecamy użycie preparatu odtłuszczającego Emulsol RN-1. Jest to koncentrat do rozcieńczenia z wodą, dzięki czemu jest bardzo wydajny. Idealnie sprawdzi się do oczyszczenia:

  • stali czarnej, 
  • ocynku, 
  • żeliwa 
  • czy metali kolorowych. 

Zwykle 0,5l opakowanie koncentratu po rozcieńczeniu z wodą wystarcza do odtłuszczenia 20-50m2 (w zależności od stopnia zabrudzenia). Bardzo ważne jest, aby po umyciu spłukać konstrukcję raz jeszcze czystą wodą – w celu pozbycia się pozostałości po koncentracie. Produkt ulega biodegradacji i jest stosowany w niskim stężeniu (3-4%), w związku z czym nie ma problemu, gdy spłynie do kanalizacji czy też do gruntu.

Metody aplikacji:

  • ręcznie (szczotka, pędzel, mop lub szmata),
  • natryskiem (myjki wysokociśnieniowe),
  • metodą zanurzeniową (wanny z cyrkulacją kąpieli, myjki ultradźwiękowe).

Jeśli na konstrukcji nie występują tłuste zabrudzenia, a jedynie kurz, to wystarczy podłoże umyć wodą pod ciśnieniem.