Co rozumiemy pod pojęciem beton polerowany? Jest to beton poddany specjalnym zabiegom mechanicznym, które polegają na powierzchniowym zacieraniu i szlifowaniu, aby podłoże nie chłonęło wody oraz zanieczyszczeń. Często na takim betonie wymagane jest wykonanie oznakowania poziomego albo uzyskanie powłoki w innym kolorze.

Dobór odpowiedniej farby do betonu

W doborze odpowiedniego rozwiązania do przemalowania betonu najpierw musimy ocenić jego chłonność. Jednym ze sprawdzonych oraz prostych sposobów jest rozlanie wody na powierzchni i sprawdzenie, w jakim czasie się wchłania.

Porowatość i chłonność podłoża, które będziemy malować

Jest to bardzo ważny czynnik, dobrze dobrany grunt zapewni odpowiednią przyczepność i wydajność farby nawierzchniowej. Chłonność betonu możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy rozlać na posadzce niewielką ilość wody (około 40-50 ml), a następnie zmierzyć czas, w jakim się wchłania.

  • do 2 minut – podłoże bardzo chłonne, najlepiej stosować grunty bezrozpuszczalnikowe, takie jak np. Epoxol Primer SF lub szybkoschnący Neodur Primer SF,
  • od 2 do 5 minut – podłoże średnio chłonne, tutaj lepiej sprawdzają się grunty na bazie rozpuszczalnika, gdyż łatwiej wnikają w podłoże i głębiej je penetrują, np. Epoxol Primer lub szybkoschnący Neodur Fast Track PR,
  • powyżej 5 minut – podłoże niechłonne, typu kafle i beton polerowany (z połyskiem), należy zagruntować gruntem sczepnym Super Spoiwo RO3333, co zapewni przyczepność oraz trwałość powłoce nawierzchniowej.
Test chłonności podłoża

Prosty sposób na sprawdzenie chłonności podłoża

Malowanie innych podłoży niechłonnych

Tak naprawdę wszystkie podłoża niechłonne można przemalować, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni rodzaj gruntu sczepnego. Do grupy podłoży niechłonnych zaliczamy beton polerowany na połysk, szkło, kafle, tworzywa termoplastyczne (takie jak zbrojone włókna poliestrowe lub epoksydowe) oraz metale nieżelazne (takie jak np. stal nierdzewna lub aluminium). O tym, jakimi produktami pomalować podłoża metalowe, wspominamy w innym artykule na naszym blogu.

Grunt do betonu polerowanego

Super Spoiwo RO3333 to grunt epoksydowy do betonu polerowanego, który rozcieńcza się wodą. Wydajność teoretyczna wynosi 30 m2/l. Czas przemalowania zależy od temperatury podczas aplikacji, zazwyczaj wynosi około 24h. Podkład nanosi się wałkiem welurowym z krótkim włosiem w bardzo cienkiej warstwie. Po zastosowaniu tego gruntu można go przemalować dowolną żywicą: epoksydową, poliuretanową lub polimocznikową.

Beton polerowany ze znakowaniem poziomym

Beton polerowany na parkingu podziemnym z wyznaczonym znakowaniem poziomym

Super Spoiwo RO3333 tworzy powłokę sczepną dla dalszych warstw żywic. Grunt najczęściej jest wybierany do  przemalowania betonu niechłonnego, ale nie można zapomnieć o kaflach, których renowacja cieszy się ogromną popularnością w ostatnim czasie. Malowanie kafli pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uzyskać nowe wykończenie, bez konieczności ich zrywania.

malowanie kafli super spoiwo ro3333

Kafle zagruntowane gruntem sczepnym Super Spoiwo RO3333

W przypadku żywic posadzkowych tradycyjną metodą na ich przemalowanie jest ich zmatowienie na całej powierzchni, np. przy użyciu szlifierki. Jednak gdy nie chcemy tego robić, lub brakuje nam czasu, to również w tym przypadku z pomocą przychodzi nam Super Spoiwo RO3333.

Jeżeli masz do przemalowania jakąś nietypową powierzchnię i nie wiesz jak podejść do tematu, to zapraszamy do kontaktu! Nasz dział handlowy z przyjemnością pomoże Ci dobrać odpowiednie produkty. A tutaj możesz zapoznać się z pełną ofertą naszych gruntów. Jesteś zainteresowany również posadzkami żywicznymi? Zapraszamy!