Odpowiednio dobrane wałki potrafią znacząco ułatwić i przyspieszyć naszą pracę. W zależności od stosowanej farby trzeba zwrócić uwagę na to, czy wałek jest odporny na działanie rozpuszczalnika, czy też nadaje się tylko do farb wodorozcieńczalnych. Jak prawidłowo dobrać i przygotować wałek przed przystąpieniem do malowania? Stworzyliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak to zrobić.

Spis treści:

Jakie są rodzaje wałków?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wałków malarskich, a wybór odpowiedniego zależy od rodzaju farby i powierzchni, którą będziesz malował. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów wałków malarskich, które znajdziesz w naszej ofercie:


Wałek Nylon 

Wałek wykonany z włókna syntetycznego o bardzo dużej wytrzymałości. Wałek nylonowy posiada włókna odporne na działanie rozpuszczalników, dzięki czemu można nim malować różne powierzchnie przy użyciu wielu rodzajów farb. Wałek posiada dłuższe włosie, co sprawia, że malowana warstwa jest grubsza i ma fakturę skórki pomarańczowej. Wałki nylonowe mają wysoką zdolność chłonięcia farby, co pozwala na równomierne i precyzyjne malowanie powierzchni, a ich nylonowe włókna są odporne na zużycie i zapewniają równomierne pokrycie malowanych powierzchni. Przyczynia się to do oszczędności czasu i materiałów, ponieważ wałek nie wymaga częstego zanurzania w farbie.


Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Neopox Special, Neodur Special, Neodur Fast Track SF, Neoproof Polyurea i inne farby posadzkowe epoksydowe oraz poliuretanowe, a także farby antykorozyjne na bazie rozpuszczalnika.


Wałek Velur

Wełniany wałek do farb i lakierów na bazie rozpuszczalników agresywnych, do lakierowania betonu, elementów drewnianych, parkietów oraz mebli. Wałek został zaprojektowany do uzyskania jednolitych i gładkich wykończeń powierzchni malarskich. Wałki welurowe są niezwykle wydajne dzięki gęstym włóknom, które zatrzymują farbę i pozwalają tym samym na pomalowanie dużych powierzchni, bez konieczności częstego zanurzania wałka. Ważne jest, aby wybierać wałki welurowe wysokiej jakości, ponieważ są one dużo trwalsze i lepiej wykonane niż tańsze odpowiedniki, co przyczynia się do ostatecznego efektu wizualnego. 

Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Neodur Varnish, Super Spoiwo RO3333, Neodur Fast Track,

Wałek Blaufaden

Wałek wykonany z włókna syntetycznego do malowania ścian i sufitów. Jedną z głównych zalet wałka Blaufaden jest jego łatwość w utrzymaniu czystości, co umożliwia jego wielokrotne wykorzystanie. Produkt ten jest też bardzo wytrzymały i odporny na ścieranie, dzięki czemu można go stosować do malowania powierzchni o różnej twardości. Używając wałka Blaufaden, zyskasz gładką powierzchnię i zminimalizujesz ryzyko powstawania zacieków, smug czy grudek. Zalecany do gęstych farb wodorozcieńczalnych emulsyjnych, lateksowych, akrylowych oraz ceramicznych. Pozostawia gładką strukturę i jest przeznaczony zarówno do profesjonalnych, jak i domowych zastosowań.

Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Latex Ceramic, Latex Mat, Neoroof, Neoproof PU W-40

Wałek Microfibra

Wykonany z bardzo chłonnej tkaniny, wałek ogranicza chlapanie i przeznaczony jest do malowania ścian oraz sufitów. Umożliwia on precyzyjne i równomierne rozprowadzenie farby na gładkich i półgładkich powierzchniach. Produkt jest bardzo wydajny i pozwala na malowanie większych powierzchni. Doskonale sprawdzi się do rzadkich farb emulsyjnych, wodorozcieńczalnych bejc i innych produktów o niskiej gęstości.

Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
Bielanit, Biellux, Revinex, Neodur Varnish PR

Wałek gąbkowy Moltopren

To specjalny wałek stworzony z pianki poliuretanowej do malowania stolarki okiennej i drzwiowej. Moltopren to lekki, miękki i porowaty materiał, który pochłania znaczną ilość farby, co pozwala na równomierne i precyzyjne nakładanie jej na ściany. Nie należy aplikować nim produktów na bazie agresywnych rozpuszczalników, ponieważ nie jest na nie odporny i będzie się rozpadał. Przeznaczony do emalii, lakierów akrylowych i podkładowych.

Przykładowe produkty, które mogą być nim nakładane:
eko-Stolmal

Przygotowanie wałka przed malowaniem:

Wałki z długim włosiem mają tendencje do gubienia włókien w trakcie malowania. Aby ograniczyć wypadanie włókien można przygotować wałek stosując jeden z następujących sposobów:

 • Dzień przed umyj wałek pod ciepłą, bieżącą wodą. Przed malowaniem wałek musi oczywiście wyschnąć (ta metoda jest zdecydowanie najlepsza).
 • “Depilacja wałka” – oklej wałek taśmą malarską i ją zerwij. Powtórz czynność kilkukrotnie, szczególnie przy końcach wałka. Przy zrywaniu zbierane są luźne włoski, pozostałe po procesie produkcji wałków.
 • Jeśli malujemy farbą na bazie rozpuszczalnika, to wałek można umyć rozpuszczalnikiem (oczywiście odpowiednim do naszej farby).
 • Chlapanie farby to największa zmora malarzy, największa ilość farby zbiera się na końcach wałka. Niektóre wałki są specjalnie fazowane (zaokrąglane) na końcach, żeby nie chlapały i nie zostawiały nieestetycznych smug. Jeśli zakupiony przez Ciebie wałek nie jest fazowany, to w równomiernym rozprowadzeniu farby pomoże Ci przycięcie włókien na obu końcach wałka.

  Jak czyścić wałki po malowaniu?

  1. Po malowaniu farbami wodorozcieńczalnymi, wałki najlepiej umyć  w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Czysty wałek trzeba jeszcze wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
  2. W przypadku farb rozpuszczalnikowych, brudne wałki można położyć na kartce papieru lub starej gazecie i przy jej pomocy usunąć resztki farby. Po wstępnym oczyszczeniu włożyć wałek do wiaderka z rozpuszczalnikiem i umyć. Rozpuszczalniki działają drażniąco na dłonie, przy myciu warto założyć rękawiczki. Oczyszczony z resztek farby wałek przepłukać w gorącej wodzie z mydłem i osuszyć. Przechowywać wałek owinięty w folię. Niestety, przy niektórych farbach dwuskładnikowych może się okazać, że wałek będzie do wyrzucenia, bo farba się na nim utwardzi i nie będzie można jej domyć.

  Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

  1. Jak wysuszyć wałek malarski?

  Najlepszym sposobem na suszenie wałka malarskiego jest wystawienie go na świeże powietrze, gdyż przyspiesza ono proces suszenia i minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni. Jeśli nie masz możliwości suszenia wałka na dworze, zadbaj o odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym go zostawiasz. Wałek powinien schnąć przynajmniej 24 godziny do całkowicie suchych włókien. W przypadku wałków, które były używane z farbami na bazie rozpuszczalników, czas ten może się wydłużyć.

  2. Wałek welurowy - do czego?

  Wałek welurowy dzięki odpowiedniej długości włosia doskonale sprawdza się w przypadku malowania gładkich powierzchni i tam, gdzie ważne jest uzyskanie estetycznego wykończenia.

  Przykładowe zastosowania do których polecamy wałek welurowy:

  • Do lakierów i farb na bazie rozpuszczalników
  • Prac dekoracyjnych
  • Malowania mebli

  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzi malarskich