Gdzie się nie obejrzymy – otaczają nas konstrukcje metalowe o przeróżnych kształtach, rozmiarach, a także kolorach. Oprócz walorów estetycznych, malowanie podłoży metalowych ma przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie przed rozwojem rdzy i utrzymanie konstrukcji w dobrym stanie jak najdłużej.

Dość często w naszej pracy spotykamy się z zapytaniem co zastosować do malowania dachów bądź elewacji blaszanych – farbę chlorokauczukową czy poliwinylową? Zdecydowanie odradzamy chlorokauczukową. Dlaczego? 

Tego typu konstrukcje są stale narażone na nagrzewanie i schładzanie, przez co podłoże pracuje. Odpowiednia farba musi być elastyczna, tak aby mieć zdolność przenoszenia takich obciążeń. Mimo iż „kauczuk” w nazwie myląco kieruje nas w tym kierunku, to farby chlorokauczukowe nie są elastyczne i nie zdają egzaminu przy takich zabezpieczeniach. Pod wpływem pracującego podłoża farba chlorokauczukowa może popękać, a następnie odspoić się od podłoża. Aby temu zapobiec zalecamy zastosowanie farb poliwinylowych. Są one odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, a także w pełni elastyczne, dzięki czemu pracują razem z podłożem.

Propozycje farb poliwinylowych znajdujących się w naszej ofercie

  1.       Lowicyn

Jest to produkt naszego polskiego producenta firmy Polifarb Łódź – jeden z najpopularniejszych na rynku. Farbę można aplikować bezpośrednio na ocynk, aluminium, a także istniejącą powłokę w dobrym stanie. W przypadku zabezpieczania podłoży ze stali czarnej – wymagane jest zastosowanie gruntu antykorozyjnego Lowikor-2. Jeśli na dachu są już ogniska korozji, to na 12h przed malowaniem należy pokryć je środkiem odrdzewiającym Top-Kor. 

Dostępne są trzy wykończenia:

MAT – Lowicyn, produkt na bazie rozpuszczalnika

POŁYSK – Lowicyn-Sx, produkt na bazie rozpuszczalnika

PÓŁMAT – eko-Lowicyn, produkt na bazie wody

Farba posiada ograniczoną kolorystykę – dostępne kolory mogą sprawdzić Państwo u nas na stronie.

lowicyn przed 2
po zastosowaniu produktu lowicyn
  1.     Gruntoemalia poliwinylowa Telkyd S220 – grunt i farba nawierzchniowa w jednym produkcie

Można aplikować bezpośrednio (bez gruntu) na wiele podłoży m. in. stal czarna, ocynk (wysezonowany) oraz aluminium, a także na istniejącą powłokę w dobrym stanie. Powłoka o wykończeniu satynowym. Produkt na bazie rozpuszczalnika. Dostępna jest szeroka paleta kolorów – farbę barwimy wg katalogu RAL. Aby farba sprawdziła się na dachu należy nałożyć ją w minimum dwóch warstwach, uzyskując łączną grubość powłoki 100 µm na sucho. 

Gdzie sprawdzi się farba chlorokauczukowa? 

Przy malowaniu małych konstrukcji takich jak ławki metalowe, słupki, barierki, latarnie, maszyny itp. W swojej ofercie posiadamy farbę chlorokauczkową Lokmal firmy Polifarb Łódź. Aplikacja na stal czarną wcześniej zabezpieczoną gruntem antykorozyjnym Lokor-2 lub na istniejącą powłokę w dobrym stanie. Wykończenie błyszczące. Produkt na bazie rozpuszczalnika. Farba w ograniczonej kolorystyce – dostępne kolory mogą Państwo sprawdzić u nas na stronie.

Do zamówienia zawsze dołączamy karty techniczne. Znajdą je również Państwo na naszej stronie internetowej, pod opisem każdego produktu. Prosimy o zapoznanie się z nimi przed przystąpieniem do malowania.