Tak jak do gotowania niezbędne są akcesoria kuchenne, tak do malowania potrzebujemy akcesoriów malarskich. Zanim przystąpimy do pracy i otworzymy puszkę farby, warto sprawdzić czy na pewno jesteśmy odpowiednio przygotowani. Poniżej krótkie zestawienie, co może nam się przydać przy takim zadaniu.

Akcesoria do malowania – jakie wybrać?

Wałek malarski

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać wałek malarski do farby. Nie każdy wałek jest odporny na rozcieńczalniki i podczas malowania może rozpuścić się włosie. Wałki dedykowane do produktów rozpuszczalnikowych to m.in. wałek Nylon z długim włosiem oraz wałek Velur z włosiem krótkim. Do farb rzadkich o niskiej gęstości (np. do malowania ścian lub sufitów) bardzo fajnie sprawdzi się wałek niekapiący Microfibra (tylko do produktów wodnych!). Jeżeli zależy nam na wykonaniu odcięcia koloru to takie zadanie ułatwi nam wałek do odcinania.

Uchwyt do wałka

Uchwyty mają standardowe rozmiary i są to akcesoria wielorazowego użytku. Przy malowaniu posadzek, sufitów lub ścian możemy również zastosować kij teleskopowy, który wydłuża uchwyt i dzięki temu ułatwia oraz przyspiesza pracę.  

Pędzel

Podobnie jak przy wałkach – nie każdy pędzel jest odporny na rozpuszczalniki. W naszej ofercie do produktów rozpuszczalnikowych dedykowany jest pędzel Vernit ze szczeciny naturalnej, natomiast do produktów na bazie wody – pędzel Bico o włosiu z mieszanki szczeciny naturalnej i syntetycznej. Są też pędzle do zadań specjalnych jak np. pędzel kaloryferowy Hobby do miejsc trudno dostępnych czy pędzel okrągły Emalia do malowania rur oraz słupków.

Pędzel Vernit
Wałek Blaufaden do ścian

Taśma malarska

Taśma malarska przyda się np. do wykonania cokołu lub odcięcia. W swojej ofercie mamy dwa rodzaje – taśma niebieska Bluedolphin oraz papierowa taśma malarska żółta. Przy malowaniu farbami dwuskładnikowymi zalecamy odrywać taśmy od razu „na mokro”. Do zabezpieczania zaokrąglonych krawędzi oraz wyklejania wzorów sprawdzi się taśma malarska do krzywizn.

Kuweta

Pojemnik przeznaczony do przelania mniejszej porcji farby z opakowania oryginalnego. Wyprofilowane dno w kuwetach zabezpiecza przed nadmiernym zbieraniem farby na wałkach i pędzlach.

Wiadro

Pojemnik przeznaczony do przelania większej porcji farby z opakowania oryginalnego. Znacznie ułatwia to pracę. 

Kratki malarskie

Służą do odsączania wałka/pędzla z nadmiaru farby. Kratki malarskie stosuje się razem z wiadrami malarskimi.

Akcesoria do malowania

Waga kuchenna

Niektóre produkty dwuskładnikowe (np. epoksydowe bądź poliuretanowe) wymagają wymieszania ze sobą składników A oraz B według proporcji wagowych. Przy małych kompletach, jeśli chcemy podzielić mieszaninę na mniejsze części, najlepiej się do tego sprawdzi najzwyklejsza waga kuchenna.

Kubek do mieszania

Produkty dwuskładnikowe mogą wymagać również wymieszania ze sobą składników według proporcji objętościowych. Kubek do mieszania posiada miarkę, która ułatwi nam takie zadanie.

Wyciskacz

Dostępne są dwa rodzaje wyciskaczy – do tzw. kiełbasek o pojemności 600 ml oraz kartuszy o pojemności 310 ml. Wyciskacz będzie nam potrzebny, jeśli planujemy aplikację  silikonu (np. łazienkowego) lub masy poliuretanowej do dylatacji (np. Neotex PU Joint).

Paca zębata, wałek odpowietrzający oraz buty z kolcami

Są to akcesoria niezbędne do wykonania samopoziomującej wylewki epoksydowej (np. Epoxol Floor) lub poliuretanowej (np. Paviflex).

Papier ścierny / gąbka ścierna

Niektóre podłoża przed aplikacją wymagają zmatowienia. Używamy do tego papieru ściernego lub gąbki ściernej.  Ta czynność zapewnia nowej powłoce lepszą przyczepność. Szlifowania w celu wyrównania podłoża wymagają również różnego rodzaju szpachle (np. Epoxol Putty lub Stuccolini).

Szczotka druciana

Może się przydać podczas usuwania powierzchniowe j korozji na mniejszych powierzchniach, np. przy malowaniu balustrady.

Folia malarska

Zabezpiecza podłoże przed zabrudzeniami podczas malowania oraz remontu. Dobre zabezpieczenie miejsca pracy za pomocą folii malarskiej to pierwszy krok do sukcesu. Pozwala to również zaoszczędzić nam dużo stresu i problemów z doczyszczeniem przypadkowo zabrudzonych powierzchni po zakończeniu prac.

Mieszadło śrubowe

Do dokładnego wymieszania produktów jednoskładnikowych oraz dwuskładnikowych niezbędne jest mieszadło śrubowe. W zależności od produktu składniki mieszamy na wolnych lub szybkich obrotach.

Wzornik RAL

Aby odpowiednio dobrać kolor farby niezbędny jest wzornik kolorów RAL. Dzięki zastosowaniu tego typu wzornika, będziemy mieli pewność, że dobraliśmy odpowiedni i pasujący odcień. Każdy kolor ma swój czterocyfrowy kod, dzięki temu minimalizujemy szansę pomyłki.

Prace malarskie wzornik RAL

Wszystko, w co trzeba się wyposażyć przed malowaniem

Jak widać po powyższym zestawieniu akcesoria malarskie można podzielić na dwie grupy: niezbędne, czyli takie bez których prace malarskie nie są możliwe do wykonanie oraz przydatne, czyli takie które ułatwiają i przyśpieszają ten proces. Przed przystąpieniem do malowania warto zrobić listę z akcesoriami dopasowanymi do naszych potrzeb – w ten sposób podczas prac unikniemy zastoju spowodowanego przez brak któregoś z narzędzi malarskich. 

Na naszej stronie internetowej przy każdym produkcie (na samym dole strony) znajduje się tabela z wierszem Zalecane akcesoria malarskie. W razie wątpliwości zachęcamy również do kontaktu mailowego oraz telefonicznego – bazując na naszej wiedzy oraz doświadczeniu pomożemy dobrać akcesoria niezbędne do wykonania prac remontowych, a także takie, które ułatwią to zadanie.